امروز: / الثلاثاء 15-ذو الحجة-1441 / Tuesday 2020-August-4

مناسبت روز
پیام روز :

از لرستان تا میرجاوه؛ هیأتی که محدود به محرم نیست

دین و مذهب و به‌ طور مشخص عزاداری برای امام حسین (ع) برخلاف تصور برخی چهره‌ها، نه‌ تنها باعث خمودی و سکون ملت‌ها نیست بلکه موتور محرکی است که علاوه بر پیشرانی، چراغ راه و راهنما هم هست و می‌تواند جامعه‌ای با سابقه ۲ هزار و ۵۰۰ سال پادشاهی را از زیر یوغ طاغوت پهلوی نجات دهد.

افزایش بصیرت و آگاهی، شور و نشاط واقعی و تحرک و پویایی فردی و اجتماعی از آثار و برکات هیأت حسینی است؛ هیأت و عزادار واقعی، منفعل نیست و در تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و … ورود مؤثر و با نشاط دارد.

یکی از هیأت‌هایی که در اصفهان در عرصه‌های مختلف حضور فعال داشته «هیأت رزمندگان اسلام» است که با نَفَس پاک شهدایی چون تورجی‌زاده در بهشت گلستان شهدا پایه‌گذاری شده و تا به امروز پایدار و کارآمد بوده، از مراسم پرشکوه دهه اول محرم در مرکز ایران تا کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان و سیل‌زدگان در دوردست‌ترین نقاط.

محمد نادرالاصلی مدیر هیأت رزمندگان اسلام استان اصفهان، حضور رزمندگان و ایثارگران را وجه تمایز این هیأت اصفهانی می‌داند که توانسته «افرادی که از قافله شهدا عقب‌مانده‌اند» را کنار هم نگه دارد.

مدیر هیأت رزمندگان اسلام استان اصفهان افزود: در فرهنگ اسلام ناب، جمله «مشکل من نیست» هیچ جایگاهی ندارد و اساساً باطل است و طبق فرموده معصوم، همه ما مسؤول هستیم و مشکلات جامعه اسلامی به همه ربط دارد، هیأت هم که به‌راستی مکتب اهل‌البیت (ع) است، یتیم‌نوازی و رسیدگی به نیازمندان را از امیرالمؤمنین (ع) آموخته است.

وی در خصوص فعالیت‌های هیأت رزمندگان اسلام اصفهان تصریح کرد: هیأت رزمندگان در طول سال علاوه بر برنامه‌هایی که به مناسبت شهادت و ولادت ائمه معصومین (ع) دارد، در مناسبت‌های مختلف کشور و همچنین حوادثی که در کشور به وقوع می‌پیوندد، اعلام آمادگی خدمت‌رسانی کرده است که مصداق بارز آن امسال در ماجرای وقوع سیل در مناطقی از کشور قابل‌ مشاهده بود به‌ طوری‌که پس این اتفاق، هیأت رزمندگان جزو اولین مجموعه‌هایی بود که در این مناطق حضور پیدا کرد و از شهرهای الیگودرز، معمولان و پل‌دختر تا کارون و خوزستان حضور فعال داشته است.

سرپرستی ۱۱۰ نفر از ایتام سیل‌زده توسط مجموعه هیأت رزمندگان

وی ادامه داد: این حضور، حضور معناداری است و هم‌اکنون هم تعهداتمان در حال اجرا است، نیروهای مجموعه در حال انجام وظایف خود هستند، به‌طوری‌که در هفته گذشته تعهد شده بسته‌های لازم برای تحصیل در امور مدارس برای ۱۱۰ نفر از ایتام، در مجموعه هیأت رزمندگان اهدا شود، همچنین جهیزیه‌هایی برای افراد نیازمند و آسیب‌پذیری که در آستانه ازدواج هستند تهیه و تقدیم ایشان شد.

نادرالاصلی ابراز داشت: همچنین تعهد کردیم تا آخر سال تعدادی از منازل که در مناطق سیل‌زده دارای مشکل هستند را ترمیم کنیم و هزینه‌هایی را به آن‌ها پرداخت کرده‌ایم و در حال بازسازی مجموعه سیل‌زدگان هستیم، همچنین به ایتام تعهد داده شد تا پایان سال، هزینه‌های مربوط به آن‌ها را پرداخت کنیم که تاکنون در ۷ مرحله، این هزینه‌ها پرداخت‌شده است.

مدیر هیأت رزمندگان اسلام استان اصفهان گفت: انتظار فرج، دعا و زیارت از عوامل نشاط و فعال بودن فرد و جامعه اسلامی است و اساساً همین گریه، دعا، توسل و مراسمات مذهبی، اعم از جشن یا عزاداری است که انسان را در قبال جامعه، همنوعان و حتی دیگر موجودات متعهد کرده و در مسیر خدمت به دیگران به‌پیش می‌راند چراکه از امیرالمؤمنین (ع) آموخته‌ایم که «شما مسؤول بندگان خدا، شهرها، خانه‌ها و حیوانات هستید».

وی افزود: در خلال سیل، به بحث کاروان منتظر ظهور می‌توان اشاره کرد که ۲۲۰ دستگاه اتوبوس و ۱۰۰ اتومبیل شخصی یعنی نزدیک به ۱۱ هزار نفر در این کاروان نیمه شعبان حضور فعال داشتند و در کنار زیارت حضرت معصومه و مسجد جمکران، به بحث معرفت افزایی زائران هم پرداخته شد.

نادرالاصل ادامه داد: بارزترین فعالیت هیأت، بحث محرم و صفر و حرکت عظیم اربعین حسینی (ع) است چرا که گوشت و خون ما با عشق به آل‌الله (ع) آمیخته‌ شده و حرارت و سوز عاشورای ۶۱ هر روز در قلوب مؤمنین شعله‌ور‌تر می‌شود و همین آتش است که ظلم و نفاق را در هر لباس و هر زمانی که باشد می‌سوزاند.

وی خاطرنشان کرد: در کنار این فعالیت‌های اجتماعی، موضوعات ایام محرم و مراسم شیرخوارگان حضرت علی‌اصغر (ع) را داشتیم، همچنین شهادت حضرت رقیه را در هفته آینده خواهیم داشت و این‌ها همه، در جهت خدمت به مردم در ابعاد مختلف است و هیأت رزمندگان این عهد را با شهدا بسته است که پیرو راه آنان باشد و اینک که در آستانه اربعین حسینی (ع) قرار داریم، موکب‌های هیأت رزمندگان در شهر میر جاوه فعالیت خود را آغاز کرده و در شهر مهران همچون سال‌های گذشته چندین موکب فعال هستند و در دو نقطه شهر کربلا هم همراه با سایر هیأت‌های اصفهان مشغول فعالیت فرهنگی خود است.

نادرالاصلی ادامه داد: همچنین موکب‌های طریق الحسین از مرز میر جاوه تا اصفهان که نزدیک به هزار و ۲۹۰ کیلومتر است و از اصفهان تا مهران و چزابه، این حرکت را پشتیبانی می‌کند امیدواریم این حرکت با دعا و مساعدت مردم ادامه پیدا کند؛ یکی دیگر از کارکردهای هیأت، ورود مردم به کار است و به‌نوعی تمرین آتش به اختیاری در شرایطی است که دستگاهی معطل و منفعل مانده و یا فعالیت خاصی در توان و ظرفیت دولت‌ها و دستگاه‌های کشور نیست که جامعه پویای اسلامی وارد عمل می‌شود و مردم ما در طول سال‌ها ثابت کرده‌اند در بحث کمک‌رسانی، از یکدیگر سبقت می‌گیرند.

هیأت رزمندگان برپایه اعتماد مردم به جاماندگان از قافله شهدا استوار است

وی تأکید کرد: هیأت رزمندگان کاملاً خوداتکا و بر اساس اعتماد مردم عمل می‌کند، اعتمادی که مردم به رزمندگان دیروز و جاماندگان از قافله شهدا دارند به ندای آن‌ها سریعاً پاسخ می‌دهند و امروز این مردم خیر و آماده‌ به‌ خدمت، در صحنه حضور دارند و ما هم بر اساس میزان پشتیبانی، کارهای خود را توسعه می‌دهیم.

مدیر هیأت رزمندگان اسلام ابراز داشت: در بحث کمک به سیل‌زدگان گزارش‌های کمک مردمی بدین شرح است، ۵۶ تن آرد، ۱۰ هزار تخته پتو، ۸ تن لباس زنانه، ۸۵۰۰ یخچال، یک‌تن نمک دریا، ۲۴ عدد بخاری، یک‌تن پوشاک زنانه، ۴۰ تن برنج، ۲ تن حبوبات، آب‌ معدنی ۷ هزار شل، روغن ۴۳۰ هزار لیتر، سویا یک‌تن، چایی ۵۰۰ کیلو، بخاری ۲۰ عدد، گاز رومیزی سه شعله ۲۷ عدد، فرش ۱۰۰ تخته و ده جهیزیه به انضمام ۱۰ هزار بسته شوینده، اقلامی هست که مردم اهدا و ما تقدیم کردیم و همان‌طوری که قبلاً هم ذکر شد، علاوه بر این موارد، ۱۱۰ یتیم را هم تقبل کردیم که تا آخر سال نیازمندی آن‌ها در ابعاد مختلف مرتفع کنیم که این کودکان از سوی کمیته امداد امام خمینی در اصفهان، استان خوزستان و لرستان به ما معرفی شدند.

وی یادآور شد: نذورات محرم در راستای محرم، کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان در منطق سیل‌زده و نذورات مربوط به موکب‌ها و اربعین هم در همین راستا صرف خواهد شد و هنوز دوستان ما در مناطق سیل‌زده هم به‌طور غیرمستقیم و مستقیم و به‌صورت متناوب حضور دارند.

مدیر هیأت رزمندگان اسلام اصفهان تصریح کرد: دشمن از راه‌های مختلف وارد می‌شود تا ضربه خود را وارد کند، یک روز با شبهه در صندوق‌های کمیته امداد، یک روز با ایجاد تردید در فعالیت هیأت‌های و روز دیگر با شعار انسان‌دوستی، اما این ملت عاشورایی درس‌خوانده مکتب حسینی (ع) و زینبی (س) هستند و در راه حق و حقیقت از هیچ‌چیز مضایقه نمی‌کنند.

نادر الاصلی در پایان گفت: ما رزمندگان دیروز هستیم که در صحنه نبرد با دشمن بودیم و از زبان‌تیز و شکننده افراد در امان نبودیم و امروز هم در امان نیستیم و اگر کار برای رضای خدا باشد، یقیناً خداوند به آن برکات خواهد داد و ما دست الهی را پشت سر داشته و داریم و قطعاً حرکت در این راه هزینه دارهدکه تا به امروز دادیم و ادامه خواهیم داد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هیئت رزمندگان اسلام استان اصفهان میباشد .

قالب وردپرسقالب وردپرس