امروز: / الثلاثاء 19-ذو الحجة-1440 / Tuesday 2019-August-20

مناسبت روز
پیام روز :

شیعه هیچ ارتباطی با تفکر افراطی ندارد/ تا متحد نباشیم، نمی‌توانیم حقوق قانونی‌مان را از اروپا بگیریم

«سید عشیر حیدر» از نسل دوم مهاجرانی است که از پاکستان خارج شد و در کشور یونان بیش از بیست سال زندگی می‌کند. او از سال ۲۰۰۳ میلادی بدنبال تبلیغ مکتب اهل بیت(ع) به عنوان دبیرکل انجمن شیعیان است. این انجمن اسلامی در سال ۱۹۹۹ میلادی با پیگیری و پافشاری برخی از مهاجران و همکاری شهروندان یونانی به صورت رسمی ثبت شد. به گفته او در آتن و دیگر شهرها، چهار انجمن شیعی وجود دارد که در زمینه احقاق حقوق شیعیان فعالیت می کنند.

آنچه در پی می آید، گفتگوی خبرنگار با «سید عشیر حیدر» در حاشیه ششمین اجلاسیه مجمع جهانی اهل بیت(ع)، در تهران است:

: در مورد اوضاع شیعیان یونان بفرمایید.

جمعیت شیعه در یونان حدود چهار تا پنج هزار نفر از ملیت‌های مختلف هستند. خود یونانی‌هاهم شیعه دارند که البته بسیار کم‌ هستند.

: یکی از تهدیدات علیه شیعیان این است که از هم جدا هستند. راهکار شما برای رفع این تهدید چیست؟

حقیقت این است که ما نه تنها برای اتحاد بین شیعیان بلکه به طور کلی برای اتحاد همه مسلمانان کار کرده ایم؛ البته مسلماً با وهابیت نمی‌توانیم اتحادی داشته باشیم، چون اصلاً اینها قابل مذاکره نیستند. اینها ضد اسلام اند.

: شما در مورد تفکر تکفیری چیست؟

تا آنجایی که تکفیری‌ها و وهابی‌ها مواجهه خوبی با غرب و اروپا نداشتند، دنیای غرب و اروپایی‌ها به خوبی آنها را شناختند و همچنین فهمیدند که شیعه ربطی به تفکر تکفیری یا افراطی گری ندارد. الحمدلله تاریخ شیعه واضح است و طبق تاریخ، شیعه هیچ ارتباطی با تفکرات افراطی‌مآبانه نداشته است. ما همیشه برای آموزه های صحیح اسلام قربانی شده ایم.

: گاهی شبهاتی به شیعه وارد می شود. برای مثال می گویند شیعه به قرآن بی‌توجه است. با امثال این نوع شبهات چه می کنید؟

متأسفانه همیشه نکوهش‌هایی علیه شیعه بوده در حالی که صحیح نیست. من فکر می‌کنم ما قربانیان بزرگی هستیم. به وضوح این تصور اشتباه است که شیعه قرآن نمی خواند. برای مثال ما در انجمن شیعی، شروع به تشکیل کلاس‌های قرآنی در مراکز شیعی کردیم.

: یکی از بهترین راه‌ها برای معرفی اهل بیت (علیهم السلام) بیان سخنان و سیره ی زندگی آنهاست. شما چه کاری برای این امر انجام دادید؟

ما کتاب هایی را به زبان یونانی ترجمه کرده‌ایم. در ایران که گزارش این کارها را برای دیگر برادران شیعه‌مان توضیح می‌دادیم بسیار شگفت زده شدند که ما سه یا چهار کتاب را ترجمه کرده‌ایم. ما قسمتی از نهج البلاغه  و صحیفه سجادیه و تاریخ تحلیلی اسلام را ترجمه کرده‌ایم. همچنین در حال کار بر روی یک پروژه چندرسانه‌ای مربوط به اصول اسلام به زبان یونانی هستیم. در این کار بسیاری از شبهات و نگرانی ها در مورد شیعه و سنی شفاف سازی می شود. ما مشخص کرده ایم اختلاف بزرگی بین این دو گروه نیست و آنچه که این روزها غرب آن را تبلیغ می کند هم وجود ندارد. این هم به زبان یونانی است که در کنار آن یک معرفی دقیق از اسلام برای تازه مسلمان‌ها وجود دارد.

: آیا راهکاری عملی برای خودکفایی اقتصادی شیعه دارید؟

حقیقتاً اگر شما پروژه‌ای را در هر زمینه‌ای از زندگی شروع کنید نیاز به پول دارید. از آنجا که نیازهایی برای انجمن های شیعی وجود دارد، سرمایه های خود را داریم. ما ساختاری ایجاد کرده ایم که می توانیم براساس آن نیازهایمان را برطرف کنیم.

: از حقوقی برای رسمی شدن فعالیت‌هایتان چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

لازم است ما متحد باشیم. یکی از برادران شیعه ‌مان از کشور فنلاند می‌گفت که اگر ما زیر یک چتر نرویم نمی توانیم حقوق قانونی‌مان را از اتحادیه ی اروپا بگیریم، کاری که دیگر جوامع هم برای دریافت حقوقشان انجام میدهند همین است که یکپارچه می‌شوند. من فکر می کنم الان زمان خوبی برای این کار است و مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) هم می تواند سکویی باشد تا به ما کمک کند چنین چتری را در اروپا ایجاد کنیم. ما قبلا پیشنهاد دادیم و الان هم پیشنهاد می دهیم. این مسئله برای شیعیان اروپا بسیار ضروریست.

: ان‌شاءالله که این مهم به همت شما و دیگر جوامع شکل گیرد. ممنون از اینکه در گفتگو با شرکت کردید.

ابنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هیئت رزمندگان اسلام استان اصفهان میباشد .

قالب وردپرسقالب وردپرس