امروز: / الإثنين 20-ذو القعدة-1440 / Monday 2019-July-22

مناسبت روز
پیام روز :

دستگیری از مستضعفین و رسیدگی به طلاب از صفات بارز “آیت‌الله غروی” بود

این روزها اولین سالگرد عروج عالم ربانی و خدوم حضرت آیت‌الله حاج «سید محمدرضا غروی(ره)» است.

به این مناسبت، با حجت‌الاسلام والمسلمین «حسین خطاط» استاد سطوح عالی حوزه علمیه که از شاگردان ایشان و کارشناس احکام دفتر آیت‌الله العظمی فیاض، مرجع عالیقدر جهان تشیع هستند گفتگویی انجام دادیم که در ادامه از می‌گذرد.

از چه سالی با آیت‌الله سید محمدرضا غروی(ره) آشنا شدید؟ و در چه دروس ایشان شرکت می‌کردید؟

ـــ آیت‌الله آسید محمد رضا غروی یکی از علمای قدیم تهران بودند و اصالتاً هم بازاری بودند و شخصیت مورد اعتماد حضرت امام خمینی(ره)؛ من سابقه شناختمان با این عالم ربانی به قبل از انقلاب برمی‌گردد. پدرم و برادرم با ایشان محشور بودند و از شاگردان ایشان بودند و خود من هم شاگرد ایشان بودم.

چند سال و کدام درس ایشان را شرکت کردید؟

ـــ حدود ۱۷ سال شاگرد ایشان بودم، از سال ۷۹ تا سال ۹۶ که منتهی به رحلت ایشان شد و از درس خارج ایشان هم در مسجد گلشن و منزل ایشان بهره‌مند شدیم.

ویژگی برجسته آیت‌الله غروی را بفرمایید؟

ـــ ویژگی برجسته ایشان رک بودن ایشان بود اگر از کسی خوششان می‌آمد می‌گفت و اگر از کسی هم خوششان نمی‌آید می‌گفت و خیلی رک بود و خیلی هم نسبت به طلاب دلسوز بود و احسان می‌کرد و به طلاب می‌رسید از لحاظ اخلاقی ایشان شخصیتی بود برجسته و در محیط منزل و در محیط کسب و کار و در محیط بازار شخصیتی بود که جا افتاده بود و از لحاظ اخلاقی بسیار انسان رئوف و مهربان بودند و به زیر دستان خودشان خیلی کمک می‌کردند و از علمی هم ایشان شخصیت ممتازی بودند که مراجع و اساتید بزرگی را درک کرده بودند و خود ایشان هم از اساتید درس خارج تهران از قدیم و ایام بودند یک مدتی در مدرسه مروی کرسی درس داشتند و مدتی هم در مسجد گلشن و منزل کرسی درس داشتند که بعضاً کسانی که قریب الاجتهاد بودند و مجتهد مسلم بودند پای درس ایشان حاضر می‌شدند.

اگر خاطره‌ جالبی از ایشان دارید بفرمایید؟

ـــ خاطره‌های فراوانی از آیت‌الله آسید محمد رضا غروی دارم؛ از جمله خوش بیانی ایشان و خیلی شوخ طبعی ایشان بود. غالباً طلاب براحتی با ایشان مزاح می‌کردند و با ایشان گفتگو می‌کردند که کمتر از اساتید این رفتار دیده می‌شود.

اگر بخواهید ایشان را در یک جمله معرفی کنید چه می‌فرمایید؟

ـــ آیت‌الله سید محمدرضا غروی، عالمی جامع بودند یعنی متکی فقط به علم حوزوی نبودند و ارتزاق ایشان از شهریه حوزه نبود؛ شخصیتی بود که اولا از لحاظ مالی مُتِمَوِل بود و به غیر اینکه بازاری بود ایشان دفتر ازدواج داشت روزیشان را از دفتر ازدواج ارتزاق می‌کرد و هیچ موقع بنا بر گفته خود ایشان و کسانی دیگر از وجوهات امام زمان(ع) هرگز استفاده نمی‌کرد وجوهات را خرج طلاب می‌کرد چه بسا مازاد بردرآمد ازدواج و مازاد بر درآمد هزینه کسب و کارش را هم به طلاب و فقرا اختصاص می‌داد.

ابنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هیئت رزمندگان اسلام استان اصفهان میباشد .

قالب وردپرسقالب وردپرس