امروز: / الإثنين 13-شعبان-1441 / Monday 2020-April-6

مناسبت روز
پیام روز :

همزمانی ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ایران و ۴۰ سالگی استقلال زیمباوه

رایزن فرهنگی ایران در زیمبابوه گفت: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران با چهلمین سالگرد استقلال کشور زیمبابوه همزمانی پیدا كرده و به همین منظور نشست «بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» روز پنج‌ شنبه ۱۸ بهمن‌‌ماه در این کشور برگزار می‌شود.

چهل سال از انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل و جانشین بر حقشان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌گذرد. در این مدت مبانی و اندیشه‌های انقلاب علاوه بر اینکه از سوی دانشمندان و مردم کشورهای مختلف مورد کنکاش و بررسی قرار گرفته است، از سوی مراکز فرهنگی کشورمان در خارج از کشور با حضور رایزنی‌های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات برای جامعه هدف و علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی تبیین و تشریح شده است. به مناسبت چهلمین سال طلوع دهه فجر با «رضا عسگری» رایزن فرهنگی ایران در زیمبابوه گفت‌وگو کردیم که مشروح آن در ادامه می‌آید:

توجه به ارتقاء وضعیت فرهنگی شیعیان زیمبابوه

ـ تاریخچه فعالیت رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه به چه زمانی بر می‌گردد؟

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هراره (پایتخت زیمبابوه) در سال ۱۳۶۷ به طور غیر رسمی و از سال ۱۳۷۱ متعاقب امضای موافقت‌نامه فرهنگی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و زیمبابوه به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. این نمایندگی فرهنگی در حال حاضر یکی از هشت مرکز فرهنگی وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است که در قاره آفریقا فعالیت دارد که با اهدافی همچون: «معرفی و عرضه فرهنگ هنر و تمدن ایرانی»، «معرفی مبانی اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی و اندیشه‌های و مواضع فرهنگی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی)»، «شناخت ویژگی‌های فرهنگی، دینی و اجتماعی کشور زیمبابوه»، «احیا، گسترش و معرفی فرهنگ اندیشه و تمدن اسلامی به مسیحیان کشور زیمبابوه»، «تقویت و ارتقای وضعیت فرهنگی و جایگاه اجتماعی مسلمانان زیمبابوه و تحکیم وحدت اسلامی» و نیز «حفظ هویت دینی شیعیان زیمبابوه و ارتقای وضعیت فرهنگی و اجتماعی آنان»، مأموریت‌های خود را به سرانجام می‌رساند.

برنامه جدید مبادلات علمی فرهنگی میان ایران و زیمبابوه به زودی اجرا می‌شود

ـ سازوکار اجرایی رایزنی فرهنگی و همچنین مبانی قانونی این فعالیت‌ها چیست؟

به منظور رسیدن به این اهداف، جمهوری اسلامی ایران در سال‌ ۱۳۷۰ موافقت‌نامه‌ای فرهنگی را به مدت ۵ سال با کشور زیمبابوه به امضا رساند که هر پنج سال یک بار، بر اساس توافق طرفین قابل تمدید است. با پایان دوره زمانی برنامه مبادلات همکاری نیز که در سال ۱۳۸۹ امضا شده بود، ویرایش نهایی برنامه جدید مبادلات علمی فرهنگی آموزشی دو کشور نیز با بررسی و دقت دوجانبه تهیه شده و آماده امضای طرفین است. مهم‌ترین موضوعات توافق شده در موافقت‌نامه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و زیمبابوه عبارت است از: «شرکت در نمایشگاه‌های هنرهای ملی و سنتی، آثار ادبی و تاریخی»، «برگزاری هفته‌های فرهنگی، فیلم و موسیقی، برنامه‌های مبادلات در حوزه‌های فرهنگ، اطلاعات و آثار چاپی با احترام به ارزش‌های فرهنگی دو طرف»، «مبادله هیأت‌های فرهنگی و هنری شامل هنرهای نمایشی، تجسمی و …»، «مبادله اسناد و اطلاعات مرتبط با پژوهش‌های میراث فرهنگی»، «برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و میان‌مدت در رشته‌های صنایع دستی و سایر مهارت‌های مرتبط»، «شرکت در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی در حوزه‌های کتاب، هنرهای تجسمی، صنایع دستی و …» و همکاری در هر حوزه دیگری که طرف‌ها درباره آن تفاهم کنند.

برگزاری ۳ دوره اسلام‌شناسی در زیمبابوه

ـ خب! نوع فعالیت‌های فرهنگی ایران در زیمبابوه دارای اولویت خاصی است؟

این فعالیت‌های فرهنگی را در چند سال اخیر می‌توان در دو حوزه مخاطبان خاص و عام عنوان کرد؛ گروه مخاطبان خاص متشکل از نخبگان دانشگاهی شامل اساتید و دانشجویان، رهبران ادیان مسیحی، بومی آفریقایی و مسلمانان، اهالی فرهنگ و هنر شامل نویسندگان، هنرمندان و شخصیت‌های اجرایی حوزه فرهنگ و هنر در بخش دولتی و خصوصی، مدیران نگارخانه‌ها و موزه‌ها هستند.

ـ در حیطه مخاطبان خاص چه برنامه‌هایی اجرا شده است؟

در این بخش طی سال‌های گذشته در زمینه ارتقای سطح روابط دانشگاهی کارهای خوب و ارزشمندی انجام شده که می‌توان از بین آن‌ها این موارد را نام برد: اعزام هیأت‌های دانشگاهی متشکل از رؤسا و اساتید دانشگاه‌های زیمبابوه برای گذراندن دوره‌های دانش‌افزایی و بازدید از مراکز علمی و فرهنگی، بورسیه کردن ۱۵ دانشجوی زیمبابوه‌ای برای گذراندن دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های معتبر ایران که در حال حاضر برخی از آنان فارغ‌التحصیل شده‌اند و پس از بازگشت به کشورشان در دانشگاه‌ها و برخی مناصب مهم مشغول به کار هستند، کمک به اجرای مفاد موافقتنامه‌های همکاری میان دانشگاه بین‌المللی ادیان و مذاهب و مؤسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی در قم با دپارتمان مطالعات ادیان دانشگاه زیمبابوه و برگزاری موفق سه دوره اسلام‌شناسی با حضور اساتید مدعو از ایران.

در زمینه همکاری با رهبران مسیحی و مسلمانان سنی‌مذهب این کشور هم می‌توان از برگزاری موفقیت‌آمیز دو دوره همایش گفت‌وگوی بین دینی در سال‌های گذشته و همچنین نشست‌های متعدد با موضوعات دینی و فرهنگی با همکاری رهبران کلسیای اوانجلیک و آپوستولیک و نیز شورای عالی امور مسلمانان زیمبابوه و اندیشمندانی از کشور خودمان نام برد. در این عرصه همچنین ساخت، بازسازی مجدد و بهینه‌سازی مسجد امام خمینی (ره) کادوما (واقع در ۱۵۰کیلومتری پایتخت)، تشکیل کلاس‌های آموزشی و بازآموزی یک ماهه در کالج اسلامی فاطمه زهرا (س) با حضور نوجوانان مسلمان و نیز مسجد آل محمد (ص) با حضور بانوان مسلمان، حمایت از برگزاری مراسم و فعالیت‌های مختلف مذهبی در مساجد، برگزاری مسابقات ورزشی بین جوانان مسلمان، اعزام جوانان مسلمان به تانزانیا و کنیا برای فراگیری علوم اسلامی و … به همت رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه انجام شده است.

ـ گروه عموم مردم چطور؟

رایزنی فرهنگی ایران در زمینه همکاری با بخش‌های دولتی و نگارخانه‌های زیمبابوه و ارتباط با مخاطب عام این کشور در سال‌های قبل تلاش‌ها و اقدامات شایان توجهی کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به برپایی، مشارکت و حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی زیمبابوه مانند نمایشگاه بولاوایو، نمایشگاه کتاب هراره و نیز جشنواره بین‌المللی فیلم زنان زیمبابوه اشاره کرد. حضور سال قبل ما در جشنواره بین‌المللی فیلم زنان زیمبابوه جایزه بهترین بازیگر مرد را برای آقای شهاب حسینی برای بازی در فیلم «حوض نقاشی» به ارمغان آورد.

برگزاری نشست بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در سرزمین آبشار ویکتوریا

ـ چهار دهه انقلاب در ایام دهه فجر در زیمبابوه چگونه انعکاس می‌یابد؟

چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران با چهلمین سالگرد استقلال کشور زیمبابوه همزمانی پیدا کرده است که همین امر، موجب اتحاد و همکاری بسیار دوستانه دو کشور طی چهل سال گذشته محسوب می‌شود. فعالیت‌های ما هم در این خصوص شامل ابعاد مختلف فرهنگ و هنر و پژوهش است. در گام نخست، نشست تخصصی «بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» ۱۸ بهمن‌ ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، علمی و مقامات و مسئولان کشوری و محلی برگزار خواهیم کرد که در آن به بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران طی چهل سال در مواجهه با سختی‌ها مانند: هشت سال دفاع مقدس، تحریم‌های ناعادلانه بین‌المللی و … پرداخته خواهد شد.

برگزاری نمایشگاه عکس «چهل نما» از فرهنگ، هنر و تمدن کهن و پیشرفت‌های ایران امروز، حضور اجتماعی اقلیت‌های دینی، بانوان، معرفی شهرها و جاذبه‌های گردشگری و جلوه‌هایی از دستاوردهای ملت بزرگ ایران و برگزاری همایش «بررسی نقش اجتماعی زنان از نگاه ادیان» با همکاری بخش مطالعات ادیان دانشگاه زیمبابوه، از دیگر برنامه‌های ما برای بزرگداشت چهلمین دهه فجر است. در این همایش که از آن نام بردم، شرکت‌کنندگان با ارائه مقالات خود به بررسی نقش اجتماعی زنان و نگاه ادیان اسلام، مسیحیت و ادیان بومی آفریقایی خواهند پرداخت و نگاه سخنرانان مسلمان به ویژه سخنرانان ایرانی، توجه به نقش زنان در شکل‌گیری انقلاب اسلامی و دستاوردهای چهل ساله آن خواهد بود.

برگزاری نمایشگاه جنبی عکس و فیلم با موضوع نقش اجتماعی زنان در انقلاب اسلامی ایران، برگزاری نمایشگاه فرهنگی «ایران من» با همکاری سازمان موزه‌ها و آثار باستانی زیمبابوه که شامل نمایش عکس و صنایع دستی و کتاب خواهد بود و فیلم‌های مستند و سینمایی ایران به نمایش درخواهد آمد و از گروه‌های دانش‌آموزی میزبانی خواهد کرد، امضای موافقتنامه همکاری میان دانشگاه زیمبابوه و رایزنی فرهنگی ایران برای تسهیل و گسترش روابط علمی و فرهنگی دوجانبه، برپایی نمایشگاه فرهنگی در حاشیه برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی در سفارت جمهوری اسلامی ایران با نمایش کتاب، صنایع دستی و عکس‌های مربوط به ایران امروز و … از دیگر فعالیت‌های پیش‌بینی شده برای بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است.

همچنین رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه با هدف علمی‌سازی فعالیت‌های ایران‌شناسی و به مناسبت چلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بخش «مطالعات ایران» را در محل کتابخانه دانشگاه زیمبابوه راه‌اندازی می‌کند. بررسی میدانی و مذاکرات اولیه و تهیه کتب لازم برای تأسیس این بخش انجام شده و بلافاصله بعد از امضای موافقتنامه با دانشگاه زیمبابوه افتتاح می‌شود.

ابنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هیئت رزمندگان اسلام استان اصفهان میباشد .

قالب وردپرسقالب وردپرس